Strona główna
 
Svietlana Kapanina w Polsce!| 2013-01-10

Pomimo, iż nowy rok dopiero się zaczął, napływają już pierwsze informacje o tegorocznych atrakcjach jakie szykują nam organizatorzy imprez lotniczych.

Piknik Lotniczy w podolsztyńskich Gryźlinach - jedna z najprężniej rozwijających się imprez lotniczych w naszym kraju - będzie gościć gwiazdę międzynarodowego świata akrobacji lotniczej - Svietlanę Kapaninę. Ta rosyjska pilotka uznawana jest za najlepszą akrobatkę na świecie - siedmiokrotnie zdobyła mistrzostwo świata, wielokrotnie mistrzostwo Europy. Podniebne wyczyny Svietlana zaprezentuje na samolocie Suchoi Su-26 (lub Su-31), który jest dobrze znany w Polsce z występów innego akrobaty ze wschodu - Jurgisa Kairysa (w tym roku Kairysa wyjątkowo w Gryźlinach nie będzie).

Szósta edycja gryźlińskiego Pikniku odbędzie się w tym roku w niedzielę - 23 czerwca. O kolejnych atrakcjach będziemy informować na bieżąco.

 
Podsumowanie 2012| 2012-09-30

Sezon pokazów lotniczych dobiegł końca: średnie temperatury wypłoszyłyby większość fanów lotnictwa z każdych niemal pokazów, a częste i nieprzewidywalne opady mogłyby zepsuć najlepiej przygotowaną imprezę. Czas na wspominanie najlepszych tegorocznych "erszołów" i na planowanie przyszłorocznego kalendarza.

Z pewnością wśród tegorocznych imprez wyróżnił się pozytywnie Festyn Lotniczy "Lotnisko bliżej miasta" w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Pomimo dopiero dwuletniej tradycji jest to impreza o dużym rozmachu. Podobnie ciekawie wyglądał piknik w Lesznie, który po raz pierwszy w swojej historii zaprosił światową akrobację i pokusił się o mały epizodzik z F-16. Trzecim poważnym konkurentem, którego skala organizacyjna wychodzi poza powiat jest impreza w Gryźlinach - z roku na rok coraz ciekawsza. Cieszy, że ponownie do kalendarza lotniczych pokazów zawitał po przerwie Małopolski Piknik Lotniczy. Z przyczyn zewnętrznych w nieco ograniczonej formie, ale może za rok będzie lepiej.

Dość blado wypadły niestety w tym roku pokazy z wielkimi tradycjami - Mazury Airshow w Giżycku. To dziwne, że lokalni włodarze mając tak doskonałe narzędzie do promocji regionu, przykładają do niego małą wagę (zwłaszcza finansową). Interesu reklamowego nie widzą również lokalni sponsorzy. A to wielka szkoda - dla widzów, ale głównie dla Mazur. Dużo smaku narobił wszystkim zapowiadany na początek września SkyShow w Częstochowie - szkoda tylko, że się nie odbył, bo (cytując klasykę) miało być tak pięknie: najlepsi akrobaci, ciekawe samoloty, śmigłowce i odrzutowce wojskowe. Organizatorzy zapowiedzieli jednak jeszcze pełniejszą wersję imprezy już w czerwcu 2013 roku. Praktycznie bez zapowiedzi odbyła się natomiast świetna mini-impreza w Darłowie. Bardzo ciekawy wojskowy program i wspaniała nadmorska scenografia pokazów zupełnie nie szły w parze z nagłośnieniem imprezy w mediach, a co za tym idzie - z frekwencją publiczności. Za to ci którzy byli nie żałują w żadnym wypadku.

Jeżeli odrzucimy katastroficzne wizje lokowane na koniec 2012 roku, to możemu pomyśleć już o lotniczym kalendarzu roku przyszłego. A powinno być bardzo ciekawie. Już w czerwcu wspomniany SkyShow - impreza nowa ale planowana z dużym rozmachem. Zobaczyć powinniśmy tam m.in. Petera Besenyei - legendarnego pilota Red Bull Air Race. W tym samym miesiącu do kalendarza wróci również inna piękna impreza centralnej Polski - Lotniczy Płock - również zapowiadany jako show jakiego jeszcze nie było. Jeżeli sponsorzy dopiszą to hucznie swoje 15 urodziny obchodzić będzie Mazury Airshow - jedna z najstarszych imprez i organizowana w tak nietypowej scenerii. Może uda się wreszcie zobaczyć Catalinę lądującą na jeziorze Niegocin? Na wrzesień planowana jest pierwsza pełna edycja Bemowo On Air - pokazów które mają olbrzymi potencjał, zarówno dzięki położeniu lotniska, jak i dzięki jego infrastrukturze. Może Warszawa - europejska stolica, będzie miała znowu swoje pokazy, po kilku latach od "zniknięcia" Góraszki? Listę przyszłorocznych atrakcji zamyka wreszcie - tradycyjnie, na przełomie sierpnia i września na wojskowym lotnisku w Radomiu największe lotnicze show w Polsce - Radom Airshow. A skoro już mówimy o wojsku to ciekawe, czy uda się zrealizować plany zrobienia Darłowo Baltic Airshow 2013 - a byłoby warto!

Według różnych nieoficjalnych informacji w 2013 roku możemy się spodziewać jeszcze kilku innych nowych imprez. O wszelkich niusach w tym temacie będziemy informować na bieżąco.

 
Pokazy lotnicze w Warszawie! Bemowo On Air| 2012-08-29

Po zniknięciu z rynku polskich pokazów lotniczych Pikniku w Góraszce Warszawa na stałe będzie musiała pożegnać się  z imprezami lotniczymi. Tymczasem Aeroklub Warszawski szykuje dla mieszkańców stolicy (i nie tylko) niespodziankę. W dniu 8 września br. z okazji 85 lecia istnienia Aeroklubu odbędzie się Piknik Lotniczy, połączony z blokiem pokazów lotniczych.

Wśród przygotowanych atrakcji m.in. akrobacja samolotowa i szybowcowa, loty w formacji samolotów AT3, motolotnie, śmigłowce z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Policji, skoki spadochronowe, loty balonem na ogrzane powietrze. Na zakończenie imprezy - -zawody na celność lądowania.

Na ziemi, również wiele atrakcji: wystawa statyczna statków powietrznych, przełajowy Bieg Lotnika, zawody szybowców papierowych, dla najmłodszych - dmuchany zamek i zjeżdżalnie.

Serdecznie zapraszamy!

 
SkyShow w Częstochowie w przyszłym roku| 2012-08-29
Z przykrością informujemy, że według informacji otrzymanych od organizatora, możemy potwierdzić, że SkyShow w Częstochowie planowany na 8-9 września br, został odwołany. Nowy termin imprezy to czerwiec 2013 r.
 
Nadmorskie Pokazy Lotnicze - Darłowo | 2012-08-15

Wielki potencjał - minimalny rozgłos. Tak w skrócie można opisać preludium do - miejmy nadzieję - przyszłorocznych Nadmorskich Pokazów Lotniczych. W dniu 14 sierpnia (szkoda że w środku tygodnia) odbyły się minipokazy nad plażą w Darłowie, w których udział wzięłu śmigłowce i samoloty Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsko Lądowych. Gościły również cztery JAS-39 Gripen ze Szwecji.

Piękne miejsce, wspaniałe maszyny, ale praktycznie żaden marketing. Czekamy na przyszłoroczną edycję mając nadzieję na dużo większe wydarzenie.

Krótka relacja na stronie naszego partnera sky-watcher.pl

 
Mazury Airshow 2012 zakończone| 2012-08-07

Mazurska impreza lotnicza zgromadziła jak zwykle wielu fanów. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że wielu z nich było zawiedzionych brakiem wykonawców jacy byli zapowiadani przed pokazami. Zabrakło głównych atrakcji, takich jak Biało-Czerwone Iskry, Orlik, Anakonda (czyżby znowu wojsko pokazało jak mało ceni publiczność?).

Honor służb mundurowych uratował śmigłowiec małopolskiej Policji - PZL Kania, dając pokazy zarówno zwrotności śmigłowca, jak i jego możliwości uczestniczenia w akcjach ratowniczych (przy współudziale MOPR). Na stojance na lotnisku w Kętrzynie można było podziwiać z bliska również śmigłowiec bojowy Mil Mi-24, coraz rzadziej pojawiający się na pokazach (a szkoda, bo piękna to maszyna).

Akrobaci (wzorem wojska) również nie dopisali. Jedyny, jak zwykle niezawodny i ogromnie sympatyczny, Uwe Zimmermann z Niemiec, ratował sprawę i wykonywał niezwykłe pokazy kilka razy dziennie. Nasi rodzimi mistrzowie podniebnych ewolucji, którzy się zapowiadali, powinni się czuć lekko zawstydzeni.

Wodnosamoloty stanowiące zawsze największą atrakcję giżyckich pokazów nie pojawiły się niestety w zapowiadanej liczbie (nie przyleciała Cessna, Super Petrel ani Aviat Husky). Niesamowity S-38 Sikorsky zawitał (prawdopodobnie po raz ostatni) na Mazury, jednak ze względów technicznych nie wykonywał pełnego wodowania a jedynie "touch-and-go". Nowy gość pokazów -Piper PA-18-150 pokazał za to do czego może służyć wodnosamolot: po wodowaniu załoga podpływała w stronę publiki, rzucała kotwicę i siadała na pływakach, aby poopalać się i obejrzeć sobie pokazy.

W przyszłym roku czeka nas jubileuszowa - 15 edycja Mazury Airshow. Mamy nadzieję, że pojawi się zapowiadana od kilku lat Catalina oraz inne wodnosamoloty - jubileusz należy przecież godnie uczcić.

 
Nowa impreza - pokazy lotnicze SkyShow Częstochowa 2012| 2012-07-25

Jak się okazuje po raz kolejny, rynek pokazów lotniczych w Polsce nie znosi próżni. Ponieważ niektóre imprezy znikają z kalendarza imprez na stałe (Góraszka), inne na dłużej (Kraków), jeszcze inne na rok (Płock), muszą więc pojawić się nowe - np. od dwóch lat możemy się cieszyć Festynem Lotniczym "Lotnisko Bliżej Miasta" w Ostrowie Wielkopolskim. W tym roku do grona nowicjuszy zamierza dołączyć miasto Częstochowa, we współpracy z prywatnym inwestorem oraz SPL "Od Śmigła" i portalem pokazylotnicze.pl.

Jak na debiut, program lotniczy jest okazały - wystąpią gwiazdy m.in. czeska grupa akrobacyjna The Flying Bulls, wielokrotny zwycięzca Red Bull Air Race, uznawany za najlepszego pilota akrobacyjnego na świecie - Peter Besenyei, Mistrz Polski w Akrobacji - Artur Kielak, były wielokrotny Mistrz Polski - Robert Kowalik, doskonały niemiecki pilot akrobacyjny - Uwe Zimmerman. Poza nimi śmigłowce, wiatrakowce, szybowce, samoloty historyczne i współczesne - innymi słowy moc atrakcji.

Warto dodać, że po raz pierwszy w publicznym pokazie w Polsce zobaczymy dwa super wyczynowe samoloty: Corvus Racer 540 (Peter Besenyei) oraz Sbach 41 (Artur Kielak).

Zaznaczcie zatem w swoich kalandarzach drugi weekend września - 8-9 jako "Częstochowa SkyShow 2012".

 
Mazury Airshow już niedługo!| 2012-07-18

Zaledwie kilkanaście dni dzieli nas od jednego z największych w tym roku wydarzeń lotniczych w Polsce - Mazury Airshow 2012. Już w pierwszy weekend sierpnia (4-5) w Giżycku nad jeziorem Niegocin oraz w Kętrzynie na lotnisku Wilamowo odbędzie się czternasta edycja mazurskich pokazów. Od kiedy organizatorzy przenieśli część pokazową imprezy nad jezioro, co roku widownia pokazów liczona jest w dziesiątkach tysięcy osób. Jest to bowiem niezwykła okazja oglądania świetnych pokazów oraz - co jest zupełnie unikatowe - wodnosamolotów starujących i lądujących na wodzie. Wszystko to okraszone doskonałym komentarzem (Tadeusz Sznuk i Jakub Kulecki) i oglądane z plaży lub statku i to całkowicie za darmo!

W tym roku organizatorzy zapowiadają powrót unikalnego wodnosamolotu jakim jest S-38 Sikorsky. Obok niego nad Niegocinem: akrobacje (The Flying Bulls, Biało-Czerwone Iskry, 3AT3, Uwe Zimmerman, Artur Kielak, Ireneusz Jesionek), samoloty historyczne (Jak-50, DC-3 Dakota, Piper PA-18), śmigłowce (W-3RM Anakonda, PZL Kania), samoloty odrzutowe (TS-11 Iskra), dyspozycyjne i ultralekkie (AT-3, VK-9, Super Petrel), motoszybowiec (J-6 Fregata), rolniczo-gaśniczy (PZL M-18 Dromader) itd.

Zapraszamy zatem na Mazury!

 
Elbląski jubileusz| 2012-07-15

Chociaż pogoda zapowiadała się nie najlepsza, niebo zlitowało się nad elbląską imprezą jubileuszową i chmury deszczowe nadciągnęły dopiero po południu. Przybyli na lotnisko goście mogli więc spokojnie obejrzeć skromny program lotniczy oraz pozwiedzać wystawę statyczną i zwyczajowe na piknikach stragany.

Zapowiadaną Grupę Akrobacyjną "Żelazny" reprezentował solista - Wojciech Krupa, dając dwukrotny pokaz swoich umiejętności oraz możliwości świetnego choć już nieco leciwego konstrukcyjnie czeskiego samolotu akrobacyjnego - Zlin 50. Jako główna atrakcja lotnicza, pokaz nad lotniskiem wykonał wojskowy zespół Biało-Czerwone Iskry w składzie sześciu maszyn.  Ze względu na niską podstawę chmur, niestety pokaz nie zawierał wszystkich ewolucji jakie potrafi zaprezentować zespół. Jako uzupełnienie powietrznych ewolucji dwukrotnie czterech skoczków spadochronowych oddało skoki efektownie lądując tuż przed publicznością.

Dużą atrakcją naziemną była możliwość obejrzenia z bliska (również w środku) śmigłowca Marynarki Wojennej - Kaman SH-2G oraz (tylko na zewnątrz) śmigłowca Straży Granicznej - PZL W-3 Sokół. Ten drugi wykonał również przed odlotem mini-pokaz.

Elbląska impreza miała zdecydowanie charakter lokalny i każdy bywalec wielkich imprez mógł się czuć zawiedziony, chociaż z pewnością publiczność "nielotnicza" była zadowolona z przygotowanych atrakcji. Władze lokalne i aeroklubowe powinny może rozważyć zorganizowanie w przyszłym roku większej imprezy, bo lotnisko w Elblągu posiada duży potencjał, który warto wykorzystać.

 
Święto lotnictwa w Elblągu już w sobotę| 2012-07-09

Śmigłowce Marynarki Wojennej i Straży Granicznej, Biało-Czerwone Iskry oraz Grupa Akrobacyjna Żelazny to najważniejsze atrakcje uroczystych obchodów 100-lecia lotnictwa w Aeroklubie Elbląskim, które odbędą się w najbliższą sobotę (14 lipca). Wyjątkową okazją będzie możliwość oglądania przelotu balonów w ramach „XVI Świętojańskich Zawodów Balonowych im. Bogusława Stankiewicza”.

Ponadto 16 Dywizja Zmechanizowana udostępni dla publiczności pojazd opancerzony BRDM-2 z pełnym wyposażeniem oraz czterokołowy pojazd rozpoznawczy. 16 DZ utworzy stoisko promocyjno-informacyjne prezentujące profil i wizerunek współczesnych Wojsk Lądowych. Bedzie można również zobaczyć wystawę modelarską w tym pokaz modeli latających.  Zorganizowany będzie specjalny plac zabaw i gier dla najmłodszych dzieci. Jak na każdym pikniku lotniczym nie zabraknie możliwości odbycia lotów zapoznawczych.

Urząd Miejski zapewni także część rozrywkowo-estradową - m.in. występy muzyczne: zespół Żuki, Overtime i Patrycja Ost.

 
« 1 2 3 4 5 6 ... 16 »
Partnerzy strategiczni


Remove Before FlightStowarzyszenie Promocji Lotnictwa Od Œmigła
KB Group

Partnerzy


Sky Watcher


Mazury Airshow


Festyn Lotniczy >>Lotnisko Bliżej Miasta<<


Portal Lotniczy


Portal Lotniczy

Pomóżmy pilotowi


Jacek Walczy

Facebook
Galeria
Więcej zdjęć w galerii
stat4u