Strona główna
 
Leszno sypie atrakcjami| 2013-05-15

Na rynku polskich imprez lotniczych rośnie konkurencja w postaci Pikniku Szybowcowego w Lesznie. Już w ubiegłbym roku organizatorzy postawili na oryginalność i zaprosili do siebie grupę akrobacyjną, która do tej pory nie występowała w naszym kraju - Royal Jordanian Falcons. W tym roku zapowiadają mnogość atrakcji, których jeszcze w Polsce nie było.

Na początek wiemy już, że ponownie wystąpią Sokoły z Jordanii na czterech Extrach 300. Ubiegłoroczny pokaz zachwycił wielu widzów. Wielką niespodzianką będzie, kilkukrotnie już zapowiadany w ubiegłych latach na innych imprezach (nigdy jednak dotychczas do nas nie przyleciał) legendarny myśliwiec japoński Mitsubishi Zero.

Czekamy na kolejne atrakcje, które będziemy mogli podziwiać już w ostatni weekend czerwca w Lesznie. Piknik Szybowcowy "Leszno. Rozwiń Skrzydła!" objęty jest patronatem naszego portalu.

 
Już za 10 dni otwarcie sezonu pokazów w Polsce!| 2013-05-08

Już w następny weekend pierwsza impreza w tym sezonie. III Festyn Lotniczy "Lotnisko Bliżej Miasta" w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego zapowiada się bardzo interesująco. Akrobacje w wykonaniu Jurgisa Kairysa i Air Bandits, Artura Kielaka (na XA-41) oraz Grupy Akrobacyjnej "Żelazny", rekonstrukcja z czasów II wojny w wykonaniu Retro Sky Team z Czech, śmigłowce PZL W-3RM Anakonda oraz Mil Mi-14PŁ, cięzkie myśliwce wojskowe Suchoi Su-22, a także ciekawostki: Zlin Z-37 Cmelak, Carbon SS Cub, Pipistrel Virus to tylko niektóre z atrakcji na tegorocznym Festynie. Z pewnością będzie to wyjątkowe i godne otwarcie sezonu pokazowego w Polsce 2013.

 
Czeski akrobata w Lesznie| 2013-05-07
Po ubiegłorocznym występie Martina Sonki - czeskiego akrobaty ze "stajni" RedBulla, w tym roku organizatorzy Pikniku Szybowcowego w Lesznie zaprosili innego pilota, którego podniebne wybryki przyprawiają o zawrót głowy. Petr Kopfstein, bo o nim mowa, jest zawodnikiem światowej sławy w klasie Unlimited, a jego ulubioną odmianą akrobacji jest freestyle. Petr zaprezentuje się na samolocie dobrze w Polsce znanym - Extra 330SC (lata na nim m.in. Peter Besenyei) - jest to wersja jednomiejscowa, wyczynowa z silnikiem o mocy 330KM.
 
Gryźliny 2013 - kolejne zapowiedzi| 2013-05-03

Obok zapowiadanych już śmigłowców Marynarki Wojennej (Anakonda i Kaman) i pięknej Svietlany Kapaniny na Su-29 na podolsztyńskiej imprezie zobaczymy m.in. wojskowe potężne myśliwce Su-22.

Podziwiać będzie można akrobacje Mistrza Polski - Artura Kielaka na XA-41. Pojawią się także latające zabytki: Auster z 1944 roku (oryginał!), DHC-1 Chipmunk, RWD-5. Obok nich wystąpi śmigłowcowa kadra Polski na dwóch Robinsonach R-44 oraz najlepsi w Polsce piloci wiatrakowców na swoich niesamowitych maszynach.

Organizatorzy zapowiadają także zmianę organizacji dojazdu do terenu imprezy aby uniknąć korków i uczynić przybycie na Piknik jeszcze łatwiejszym.

 
Rozwijamy skrzydła w Lesznie - po raz siódmy!| 2013-04-26

Tegoroczny VII Piknik Szybowcowy „Leszno. Rozwiń skrzydła!” zapowiadany jest przez organizatorów wyjątkowo ciekawie. W ostatni weekend czerwca (29-30.06) na lotnisku CSS w Lesznie udział wezmą piloci z 4 krajów świata. Na razie organizatorzy dość enigmatycznie zapowiadają, że zobaczymy m.in.:

 • 2 odrzutowce,
 • 4 grupy akrobacyjne (w tym dwie z nich po raz pierwszy w Polsce),
 • znany samolot historyczny z czasów II wojny światowej (po raz pierwszy na pokazach w Polsce),
 • 8 śmigłowców (w tym 6 wojskowych)
 • 3 akrobatów samolotowych - solistów (wszyscy po raz pierwszy na pokazach w Polsce)
 • akrobacyjnego solistę szybowcowego
 • 14 skoczków spadochronowych
 • 3 grupy rekonstrukcyjne
 • zawodników kadry narodowej reprezentujących dwie dyscypliny lotnicze (pokazy w powietrzu)
 • 2 wozy bojowe

Organizatorzy Pikniku w Lesznie, podobnie jak w ubiegłym roku (koncert Dody) zadbali o to aby goście imprezy nie opuszczali terenu lotniska po zachodzie słońca - zapowiadany jest koncert zespołu FEEL.

Oczywiście na wszystkich odwiedzających przez cały weekend czekają loty widokowe szybowcem, samolotem, śmigłowcem, a nawet samolotem akrobacyjnym.

 
Zespoły wojskowe - zapowiedzi na rok 2013| 2013-04-24

Wojskowe zespoły akrobacyjne Biało-Czerwone Iskry i Orlik wezmą kilkakrotnie udział w pokazach lotniczych w naszym kraju. Iskry zobaczymy w:

 • Warszawie (Wianki nad Wisłą - 22.06),
 • Węgierskiej Górce (XX Dni Węgierskiej Górki - 03.08),
 • Mielcu (75-lecie Przemysłu Lotniczego w Mielcu - 17.08),
 • Piotrkowie Trybunalskim (Fly Fest - 31.08),
 • Bielsku-Białej (Piknik Lotniczy - 31.08)
 • w Dęblinie (15.11).

Orlik zaprezentuje się w:

 • Krakowie (25.05),
 • Pile (Piknik Lotniczy - 25.05),
 • Radomiu (21.06),
 • Lesznie (Piknik Szybowcowy - 29.06),
 • Włocławku (21.07),
 • Giżycku (Mazury Airshow - 03.08),
 • Nowym Sączu (18.08),
 • Włocławku (08.09)
 • Dęblinie (01.10).

Oczywiście zespołów nie może zabraknąć podczas organizowanego przez Siły Powietrzne Airshow w Radomiu (24-25.08).

Oprócz krajowych występów Iskry polecą też na pokazy międzynarodowe do Francji (Salon de Provence - 24-25.05) oraz do Czech (Hradec Kralove - 07-08.09). Orlik wystąpi tylko w Polsce.

Więcej informacji na stronie 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

 
Festyn Lotniczy "Lotnisko Bliżej Miasta" po raz trzeci| 2013-04-12

Nieco ponad miesiąc dzieli nas od pierwszej dużej imprezy pokazowej w naszym kraju. Trzecia edycja Festynu Lotniczego "Lotnisko Bliżej Miasta" w Michałkowie zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Widzów czeka zachwycająca akrobacja w wykonaniu Jurgisa Kairysa z kolegami z Air Bandits, Grupy Akrobacyjnej Żelazny czy Mistrza Polski Artura Kielaka (który zaprezentuje się na swojej nowej maszynie XtremeAir XA-41).  Wielkie emocje wzbudzą samoloty słowackiej grupy rekonstrukcyjnej Retro Sky Team, która prezentuje pokaz symulacji walki z czasów II Wojny Światowej z elementami pirotechnicznymi! Nie zabraknie tak lubianego przez wszystkich huku dopalaczy - zapewnią go dwa myśliwskie Su-22. W Michałkowie pojawią się również śmigłowce Marynarki Wojennej - poszukiwawczo-ratowniczy W3-RM Anakonda i Mi-14PŁ (przeznaczony do tropienia i zwalczania łodzi podwodnych).

Festyn "Lotnisko Bliżej Miasta" objęty jest oficjalnym patronatem naszego portalu.


 
"Lotnisko Bliżej Miasta" najlepsza imprezą roku 2012| 2013-03-31

Głosami Internautów najlepszą impreza lotniczą roku został Festyn Lotniczy "Lotnisko Bliżej Miasta" w Michałkowie k. Ostrowa Wielkopolskiego. Gratulujemy Organizatorom, bo od dwóch lat pracują na to aby Festyn rozwijał się dynamicznie. Dzięki michałkowskiej imprezie widać wyraźnie, że przy solidnym wsparciu władz regionalnych można wiele zdziałać na rzecz promocji lotnictwa, ale również promocji właśnie regionu.

Trzymamy kciuki aby tegoroczna 3. edycja Festynu była jeszcze lepsza od ubiegłorocznej i ponownie znalazła się w czołówce krajowych pokazów lotniczych. Czego Organizatorom i gościom Festynu życzymy.

Do zobaczenia w Michałkowie na imprezie otwierającej sezon pokazów już 18-19 maja!

 
Słowacka grupa rekonstrukcyjna w Polsce!| 2013-03-13

W tym roku czeka nas niejedna niespodzianka w świecie pokazów lotniczych. Po raz pierwszy w naszym kraju zobaczymy symulację bitwy w powietrzu i na ziemi w wykonaniu słowackiego zespołu Retro Sky Team z Koszyc.

Jest to grupa entuzjastów lotnictwa, którzy postanowili pomalować swoje maszyny na wzór samolotów z okresu II wojny światowej. Malowanie naśladuje niemieckie Messerschmitty Bf 109 oraz rosyjskie MiG-3. Ugrupowanie pięciu samolotów (trzy Zliny 226, Zlin 526 oraz Jak-52) wykonuje pokaz prawdziwej bitwy powietrznej i naziemnej z użyciem efektów pirotechnicznych! Uzupełnieniem pokazu bywa desant skoczków z pomalowanego w rosyjskie barwy Antonowa AN-2.

Słowaccy rekonstruktorzy pojawią się w Polsce kilkukrotnie: we Wrocławiu (25-26 maja), w Krakowie (29-30 czerwca) oraz w Świdniku (29 sierpnia).

Więcej informacji o grupie na http://www.retroskyteam.sk/en/

 
Gryźliny atakują!| 2013-03-06

Organizatorzy Pikniku w podolsztyńskich Gryźlinach przesyłają kolejne informacje o atrakcjach jakie zagoszczą w tym roku. Marynarka Wojenna zaprezentuje się na dwóch śmigłowcach: W3RM Anakonda (PZL W3 Sokół w wersji ratownictwa morskiego) oraz Kaman SH2G Seasprite (są to śmigłowce przystosowane do lądowania na pokładach statków - tylko cztery takie maszyny latają w Polsce). Szkoda tylko, że Marynarka chce pokazać maszyny jedynie w prezentacji statycznej - wszak odpowiednie wrażenie śmigłowiec robi w locie!

Po raz pierwszy w Polsce na pokazach zobaczymy unowocześnioną wersję historycznej maszyny - Piper J3 Cub. Jako Carbon Cub SS ten lekki samolot potrafi wzbić się w powietrze już po 20 metrowym rozbiegu.

Oczekując kolejnych nowości przypominamy o zarezerwowaniu sobie 23 czerwca na wyjazd do Gryźlin!

 

 
« 1 2 3 4 5 6 7 ... 16 »
Partnerzy strategiczni


Remove Before FlightStowarzyszenie Promocji Lotnictwa Od Œmigła
KB Group

Partnerzy


Sky Watcher


Mazury Airshow


Festyn Lotniczy >>Lotnisko Bliżej Miasta<<


Portal Lotniczy


Portal Lotniczy

Pomóżmy pilotowi


Jacek Walczy

Facebook
Galeria
Więcej zdjęć w galerii
stat4u