Strona główna
 
Płocki Piknik Lotniczy - jaki był?| 2013-06-04
W niedzielę zakończyła się tegoroczna edycja Płockiego Pikniku Lotniczego. Niewątpliwym sukcesem było to, że Piknik w ogóle się odbył bo byli tacy, którzy powątpiewali czy w tym roku nie będzie podobnie jak w zeszłym, kiedy odwołano imprezę na kilka tygodni przed. W tym roku główny sponsor Pikniku czyli Miasto Płock przeznaczyło na jego realizację większe fundusze i zmienili się również częściowo organizatorzy. Widać to było w jakości obsługi: pracownicy biura prasowego działali sprawnie, ochrona pilnowała bezpieczeństwa naprawdę, plan pokazów był dość precyzyjny i w miarę możliwości przestrzegany. Czy jednak to wystarczy żeby odtrąbić sukces wielkiego powrotu dawnego Lotniczego Płocka?

Najważniejszym elementem imprezy tego typu są oczywiście same pokazy - ich treść i brak przedłużających się przerw pomiędzy poszczególnymi występami. Zamierzenia organizatorów były dość ciekawe, ale niestety, o czym stali bywalcy takich imprez wiedzą, niektóre punkty programu zawsze muszą "wypaść". Szkoda, że w tym przypadku zabrakło tych najważniejszych: Petera Besenyei (niezrównanego mistrza akrobacji z Wegier), Peggy Krainz (chodzącej po skrzydle), czy odrzutowej Iskry w duecie z Arturem Kielakiem na akrobacyjnym XA-41. Dobrze, że swojego udziału nie wycofali (jak to się stało w przypadku Michałkowa) nasi krajowi akrobaci - Grupa Akrobacyjna "Żelazny" w starym dobrym składzie. Wystąpił także solo Mistrz Polski w Akrobacji - Artur Kielak. Niestety i tutaj naszym mistrzom "podcięto skrzydła" - Urząd Lotnictwa Cywilnego nie obniżył minimalnych wysokości pokazu do rozsądnych wielkości, więc wszystkie występy odbywały się zdecydowanie za wysoko, aby móc je podziwiać bez zaopatrzenia się w solidną lornetkę.

 więcej »
 
Lotniczy Płock - dzień I| 2013-06-01

Początek pierwszego dnia lotniczego święta w Płocku nie wróżył sukcesu imprezy ze względu na fatalną aurę. Organizatorzy muszą jednak mieć "znajomości na górze" bo w miarę zbliżania się godziny rozpoczęcia pokazów niebo się coraz bardziej rozjaśniało i ostatecznie deszczowe chmury ustąpiły miejsca słońcu. Dzięki temu Wzgórze Tumskie zapełniło się widzami spragnionymi lotniczych wrażeń. A tych dzisiaj w Płocku nie zabrakło. Najgłośniejszy akcent to na pewno wojsko - szybkie i hałaśliwe przeloty Su-22 oraz majestatyczny Hercules sunący po niebie z miłym pomrukiem silników zrobiły na publiczności duże wrażenie. W pamięci obserwatorów pokazów pozostanie z pewnością występ Grupy Akrobacyjnej Żelazny, który przypomniał stare dobre czasy kiedy "Żelaźni" pozostawiali widzów z otwartą z zadziwienia buzią. Kilka efektownych mijanek i piękne rozejście wywołały dzisiaj wśród publiki głębokie "oooch". Pokaz pięknej profesjonalnej akrobacji dał Artur Kielak na XA-41, który przyznał później, że osiągnął podczas wykonywania figur kilka -8 i +9G. Były i inne atrakcje, o których szerzej napiszemy w pełnym sprawozdaniu.

Niestety zabrakło dwóch zagranicznych gości, na występ których niejeden ostrzył sobie zęby: Petera Besenyei oraz Peggy Krainz, którzy nie dolecieli do Płocka z powodu fatalnych warunków pogodowych. Być może uda się im to jutro, na co gorąco liczymy. Według najnowszych prognoz jutro nie powinno być z pogodą gorzej niż dzisiaj więc serdecznie zapraszamy do Płocka.

Kilka fotek z dzisiejszego dnia do obejrzenia na naszym profilu na Facebooku. Pełna galeria zdjęć już wkrótce.

 
Mazowieckie święto lotnictwa jutro w Płocku| 2013-05-31

Według najnowszych informacji do Płocka dotarły już dzisiaj trzy śmigłowce Marynarki Wojennej: Mil Mi-14PŁ, PZL W-3RM Anakonda oraz Kaman SH-2G Seasprite. Na lotnisku wylądowali też członkowie Grupy Akrobacyjnej Żelazny oraz część zespołu pokazowego 3AT3 z Aeroklubu Warszawskiego. Drogą lądową przybył również niezwykły samolot historyczny Bleriot XI.

Najbardziej oczekiwane gwiazdy z zagranicy - Peter Besenyei oraz Peggy Krainz niestety wciąż oczekują na poprawę pogody aby móc kontynuować przelot do Polski. Wydaje się, że właśnie pogoda jest największą zagadką tegorocznej edycji imprezy. Miejmy nadzieję, że warunki poprawią się na tyle aby wszyscy zaproszeni goście dotarli, a pokazy mogły odbyć się w sprzyjającej aurze.

Wszystkich miłośników lotnictwa zachęcamy do odwiedzenia Płocka, bo program o jakim mówią organizatorzy jest ciekawy, a trudno znaleźć równie ciekawe miejsce do obserwacji pokazów jak to jakim jest płockie Wzgórze Tumskie.  Dla tych którzy jutro nie dotrą przygotujemy oczywiście sprawozdanie z pierwszego dnia już wieczorem.

 
Już za tydzień Płock będzie Lotniczy| 2013-05-25

Od kiedy na Mazowszu zabrakło Góraszki, jako największej cywilnej imprezy lotniczej w województwie (a może i w kraju) palmę pierwszeństwa przejął w sposób naturalny Płocki Piknik Lotniczy. Trzy i dwa lata temu dzięki staraniom organizatorów Lotniczy Płock rzeczywiście zaczął doganiać poziomem najlepsze imprezy w kraju. Niestety w ubiegłym roku na dwa tygodnie przez terminem organizatorzy poinformowali o odwołaniu Pikniku. Obiecywali wówczas, że zgromadzą więcej zasobów aby Lotniczy Płock 2013 był rzeczywiście pasjonujący. Na tydzień przed tegoroczną edycją imprezy zajrzeliśmy na jej stronę oraz na profil na Facebooku w poszukiwaniu opisu atrakcji jakie nas czekają.

Jeżeli i tym razem wojsko nie zawiedzie to nad Płockiem powinniśmy zobaczyć w przelocie parę myśliwców Su-22, wielkiego transportowego Herculesa C-130, a także śmigłowce Marynarki Wojennej (Kaman SH-2G oraz Mi-14PŁ). Z cywilnego lotnictwa ma zaprezentować się z nowym programem Grupa Akrobacyjna "Żelazny" oraz niezrównany Peter Besenyei z Węgier. Dużą ciekawostką może być akrobacja Artura Kielaka (Mistrza Polski) na XA-41 w towarzystwie odrzutowego TS-11 Iskra (za jej sterami Jerzy Leń - były lider Biało-Czerwonych Iskier). Po kilku latach nieobecności tej dyscypliny w Polsce na płockim niebie zaprezentuje się Peggy Kranz w pokazie wingwalkingu (chodzenia po skrzydle). Ponownie w pokazie zespołowym wystąpi Team 3AT3 na polskich samolotach AT-3, a na wodzie ma wylądować Aviat Husky - wodnosamolot spod Poznania. Pomiędzy głównymi atrakcjami zobaczymy oczywiście lotnictwo aeroklubowe (m.in. Zlin 526, Antonow AN-2) i historyczne (m.in. Auster, Piper Cub). Osobną atrakcją będzie profesjonalny komentarz pokazów w wykonaniu niezrównanego dziennikarza-pilota Tadeusza Sznuka.

Ponieważ płocki piknik odbywa się w bardzo ciekawym miejscu (nad Wisłą koło Wzgórza Tumskiego), a program ma swoje "rodzynki" (C-130, Peter Besenyei, tandem Kielak + Leń) warto wybrać się do Płocka w pierwszy weekend czerwca.

 
Święto 23. BLT w Mińsku Mazowieckim | 2013-05-25

Organizowane przez wojskowe bazy lotnicze "dni otwarte" to jak twierdzą niektórzy pasjonaci często jedyna okazja pooglądania i posłuchania "prawdziwego" lotnictwa z bliska. Najbliższym Warszawy lotniskiem wojskowym jest to w Janowie koło Mińska Mazowieckiego. Lokalizacja ta pozwala liczyć na wielu widzów, chyba że, jak to stało się dzisiaj, wypłoszy ich pogoda. Mińska baza nie miała szczęścia bo ulewy które przeszły wczoraj nad Mazowszem nie ominęły lotniska i pozostawiły pamiątkę w postaci wielkich kałuż. Nie zraziło to jednak najwytrwalszych widzów i zostali oni wynagrodzeni brawurowym pokazem myśliwca Mig-29. Zaraz po nim pojawił się zupełnie inny samolot - Xtreme Air XA-41 za sterami którego zasiadał Artur Kielak - aktualny Mistrz Polski w Akrobacji Samolotowej. Jego występ pełen był niezwykle karkołomnych ale i jakże widowiskowych figur akrobacji wyczynowej. Widać było, że pilot i jego nowa maszyna rozumieją się doskonale. Na mińskim niebie pojawił się też ostatnio niewidziany samolot rolniczo-gaśniczy PZL M-18 Dromader, który klasycznie dokonał zrzutu wody. W locie zaprezentowała się również Grupa Poszukiwawczo Ratownicza na śmigłowcu PZL W-3 Sokół. Na wystawie statycznej można było pooglądać Migi-29, śmigłowiec bojowy Mi-24 transportową Casę C-295 oraz wszelki wojskowy sprzęt naziemny, w tym wzbudzający wiele emocji czołg PT-91 Twardy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z Mińska.

 
Otwarcie sezonu w Michałkowie na bombowo!| 2013-05-22
Dwudniowe święto lotnictwa w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego przebiegło głównie pod znakiem efektów pirotechnicznych i rekonstrukcji historycznych. Nie zabrakło rzecz jasna akrobacji najwyższej klasy oraz akcentów wojskowych. W pamięci widzów z pewnością zapadnie na długo brawurowy pokaz akrobatów z Litwy z Jurgisem Kairysem na czele, połączony z oszałamiającymi efektami pirotechnicznymi. Wielką atrakcją dla wielu odwiedzających była możliwość wejścia do kokpitu prawdziwego śmigłowca bojowego Mi-24 i zrobienia sobie w nim pamiątkowego zdjęcia. Dużo pozytywnego "zamieszania" było przy ciekawej rekonstrukcji historycznej naziemno - lotniczej przy udziale czeskiej grupy Retro Sky Team oraz polskich grup rekonstrukcyjnych.

 więcej »
 
Lotnisko niewątpliwie bliżej!| 2013-05-18

Podostrowski Festyn Lotniczy w Michałkowie odbywa się już po raz trzeci. Z roku na rok widać znaczącą poprawę organizacyjną, ale wciąż impreza w pewnym zakresie nieco niedomaga. Sobota przebiegła dla wielu osób pod znakiem "dłużyzn" kiedy "nic się nie działo". Dopiero w drugiej połowie dnia osoby odpowiedzialne za program lotniczy jakby się nieco ocknęły i były momenty kiedy podniebne akcje nabierały wigoru.

Niewątpliwie główną atrakcją tegorocznego Michałkowa jest Artur Kielak na swojej nowej maszynie - XtremeAir XA-41. Jego występ, zwłaszcza drugi był naprawdę emocjonujący i ciekawy pomimo dużych restrykcji nałożonych na wykonawców przez ULC. Na niebie pojawił się również nieznany dotychczas w Polsce akrobata Dušan Šamko na samolocie Pitts S-2C z Czech. Odpowiednią dawkę adrenaliny zapewnił Jurgis Kairys z kolegami z Air Bandits. Zabrakło Grupy Akrobacyjnej Żelazny aby zobaczyć prawdziwą akrobację zespołową. Brak ten próbowali nieco nadrobić akrobaci z czeskiego zespołu Retro Sky Team, którzy zaprezentowali się najpierw w klasycznej akrobacji zespołowej, przyznajmy że w nieco zbyt stonowanej i nieemocjonującej wersji. Później Czesi stoczyli symulowaną walkę podniebną wzorem bitew z II wojny światowej. Było to naprawdę widowiskowe przedstawienie, na niebie panował wielki ruch, a na ziemi pełno było wybuchów i strzelaniny tylko, że zabrakło czytelnego dla widzów scenariusza. Była to jednak pewna nowość na polskim rynku pokazów i z ciekawością przyjrzymy się "bitwie" jutro ponownie.

Niestety, po raz kolejny wojsko zawiodło. Marynarka Wojenna nie przysłała swojej reprezentacji śmigłowcowej a Siły Powietrzne nie zapewniły obiecywanej atrakcji w postaci przelotu pary Su-22 (przyczyną była podobno burza czyhająca na myśliwce w drodze do Michałkowa). Minimalnie honor ratowały stojące wśród publiczności Mi-24 i Mi-2 z Wojsk Lądowych, udostępnione do zwiedzania. W trzykrotnym przelocie pojawiła się też Casa C-295.

Na koniec na najwytrwalszych gości Festynu czekał koncert Krzysztofa "Kasy" Kasowskiego a po nim 20-minutowy pokaz laserowy.

Reasumując, pierwszy dzień Festynu "Lotnisko Bliżej Miasta" nie "powalił na kolana". Zabrakło kilku ważnych punktów programu chociaż niekoniecznie z winy organizatorów. Widać duże starania aby impreza była atrakcyjna - a nie zawsze przecież wszystko się udaje. Wierzymy, że (tradycyjnie już) niedziela będzie dużo lepsza.

 
Michałków już jutro!| 2013-05-17

W piątkowe popołudnie na lotnisku w Michałkowie dużo się działo. Część weekendowych gości już się zjawiła. Grupa Retro Sky Team z Czech zgłosiła się w komplecie - Zliny i Jak w malowaniu z II wojny światowej ćwiczyły loty grupowe i symulację walki powietrznej. Trzeba przyznać że ta druga część robi wielkie wrażenie i na pewno widzowie nie będą jutro i pojutrze znudzeni. Na michałkowskim lotnisku można było dzisiaj zobaczyć już wojskowe śmigłowce Mil Mi-24 oraz Mil Mi-2, a także współczesny samolot turystyczny bazujący na konstrukcji z lat 40. Piper Cuba - Carbon Cub.

Z niecierpliwością czekamy na weekendowe podniebne szaleństwo w Michałkowie.

 
 
Pierwsza impreza już pojutrze!| 2013-05-16

Pierwsze w tym roku krajowe pokazy lotnicze już w sobotę! Lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie już za dwa dni będzie gospodarzem jednej z największych cywilnych imprez lotniczych w tym roku. Zapowiadane atrakcje są bogate, więc nikt nie powinien się nudzić. Najbardziej "ostrzymy sobie zęby" na pokaz Jurgisa Kairysa z Air Bandits z Litwy oraz występ grupy rekonstrukcyjnej Retro Sky Team z Czech. Dużą atrakcją będzie również występ Artura Kielaka na nowym samolocie. Ciekawi jesteśmy jaki program pokazu stworzyła na ten sezon Grupa Akrobacyjna Żelazny.

Według ostatnich informacji, jeżeli wojsko dotrzyma słowa (bo wiemy jak to z nimi bywa) to po będziemy mieli okazję po długiej przerwie zobaczyć w pokazie dynamicznym ciężki śmigłowiec bojowy - Mil Mi-24, a w przelocie zaprezentuje się samolot transportowy CASA C-295.

Szczegółowe atrakcje i informacje o dojeździe znajdziecie na stronie organizatora: http://www.festynostrow.pl/

 

 
« 1 2 3 4 5 6 7 ... 16 »
Partnerzy strategiczni


Remove Before FlightStowarzyszenie Promocji Lotnictwa Od Œmigła
KB Group

Partnerzy


Sky Watcher


Mazury Airshow


Festyn Lotniczy >>Lotnisko Bliżej Miasta<<


Portal Lotniczy


Portal Lotniczy

Pomóżmy pilotowi


Jacek Walczy

Facebook
Galeria
Więcej zdjęć w galerii
stat4u