Balon| 2017-03-26

Balon to statek powietrzny z grupy lżejszych od powietrza (tzw. aerostat), który nie ma własnego napędu. Składa się z obszernej powłoki, wykonanej z lekkiej nieprzepuszczalnej tkaniny o dużej wytrzymałości, i zawieszonej pod nią gondoli. Pomimo iż historia lotów balonowych sięga początków XVIII wieku pozostają one popularne do dzisiaj.


drukuj  więcej »
 
Motolotnia| 2007-06-07

Motolotnia to określenie ultralekkiego statku powietrznego, składającego się ze skrzydła o konstrukcji metalowej z poszyciem materiałowym oraz podwieszonego tzw. wózka, za którym zamocowany jest silnik ze śmigłem w układzie pchającym. Motolotnie miewają bardzo różną konstrukcję, mogą być jedno- lub dwuosobowe. Sterowanie motolotnią odbywa się poprzez przemieszczanie środka ciężkości.


drukuj
 
Poduszkowiec PRP-560| 2017-03-26

Poduszkowiec typu PRP-560 zaprojektowany został głównie z myślą o wykonywaniu zadań ratowniczo-patrolowych. Poduszkowiec może poruszać się na lądzie, po akwenach śródlądowych, rozlewiskach, bagnach oraz tam, gdzie użycie łodzi lub samochodu jest niemożliwe. Swoje zastosowanie może on znaleźć także jako pojazd rekreacyjno-turystyczny. Zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez policję, straż pożarną, w wodnym pogotowiu ratunkowym, straży granicznej oraz w służbie cywilnej, jako pojazd służący w akcjach powodziowych. Poduszkowiec przystosowany jest do eksploatacji zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych.

Opracowany przez Instytut Lotnictwa poduszkowiec PRP-560 jest ekonomiczny i prosty w eksploatacji, charakteryzuje się niskim poziomem hałasu, wysokim stopniem bezpieczeństwa dla załogi oraz dla pasażerów, a przede wszystkim umożliwia skuteczne wykonywanie zadania ratowniczego, na co szczególnie zwracano uwagę w czasie projektowania. Poduszkowiec PRP-560 przewidziany jest do przewozu 5 osób (w tym kierowca).


drukuj  więcej »
 
Sterowiec| 2017-03-26

Sterowiec to statek powietrzny, unoszący się dzięki sile wyporu powietrza (tzw. aerostat), mający własny napęd. Pierwsze sterowce wybudowano pod koniec XIX wieku, ale rozkwit tego typu maszyn przypada na lata 20. i 30. XX wieku. Ze względu na niebezpieczeństwo związane z użytkowaniem, zaniechano lotów na blisko 80 lat. Obecnie sterowce cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza jako efektowny i efektywny nośnik reklam.


drukuj  więcej »
 
Partnerzy strategiczni


Remove Before FlightStowarzyszenie Promocji Lotnictwa Od Œmigła
KB Group

Partnerzy


Sky Watcher


Mazury Airshow


Festyn Lotniczy >>Lotnisko Bliżej Miasta<<


Portal Lotniczy


Portal Lotniczy

Pomóżmy pilotowi


Jacek Walczy

Facebook
Galeria
Więcej zdjęć w galerii
stat4u