J-6 Fregata| 2017-03-26

Motoszybowiec J-6 Fregata to amatorska konstrukcja Jarosława Janowskiego z Łodzi. Samolot wyposażony jest w silnik z pchającym śmigłem. Zarejestrowany został 24.01.1994 r. pod nr. SP-P046. Jest to konstrukcja jednomiejscowa wykonana w całości z laminatów szklanych. Płaty wposażono w hamulce aerodynamiczne. Statecznik motylkowy. Podwozie główne jednokołowe z kółkiem ogonowym i kółkami pomocniczymi pod końcówkami płatów. Napęd pochodzi z przekonstruowanego silnika łodziowego typu Honda BF 45. Czynione są przygotowania do uzyskania certyfikatu JAR 22, planowana jest też produkcja seryjna tej udanej konstrukcji amatorskiej.


drukuj  więcej »
 
L-13 Blaník| 2017-03-26

L-13 Blaník został zaprojektowany przez Karela Dlouhý'go w 1956 roku, w oparciu o doświadczenia zdobyte przy budowie pierwszego czeskiego szybowca, znanego pod nazwą Laminar. L-13 został zbudowany z myślą o praktycznym szkoleniu pilotów szybowcowych oraz ćwiczeniu akrobacji szybowcowych. Przy tworzeniu tego nowoczesnego wówczas szybowca zastosowano sprawdzone rozwiązania: metalową konstrukcję, warstwowe profile NACA oraz inne elementy, które zaczerpnięte zostały głównie z radzieckiego przemysłu lotniczego.


drukuj  więcej »
 
MDM-1 Fox| 2017-03-26

Ten pierwszy na świecie dwumiejscowy szybowiec dopuszczony do pełnej akrobacji, został zaprojektowany z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych przy projektowaniu szybowców Kobuz, Jantar i Swift S-1 przez zespół projektantów pod kierunkiem Edwarda Margańskiego. Koncepcja tego szybowca powstała już w 1988 r., prace projektowe rozpoczęto w 1990 r., a prototyp oblatano 9 lipca 1993 r.

Specjalnie dla wielokrotnego Mistrza Świata w akrobacji szybowcowej, Jerzego Makuli, powstała wersja jednomiejscowa, znana jako Solo Fox. Jerzy Makula regularnie uświetnia Piknik swoimi wspaniałymi pokazami.


drukuj  więcej »
 
PW-6| 2017-03-26

W 1994 roku w konkursie na szybowiec Klasy Światowej zwyciężyła konstrukcja oznaczona jako PW-5. Konstrukcję zaprojektował zespół inżynierów z wydziału mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr. inż. Romana Świtkiewicza.

PW-6 to dwumiejscowe rozwinięcie szybowca PW-5. Przeznaczony jest do podstawowego szkolenia pilotów.

drukuj  więcej »
 
Rubik R-11 Cimbora| 2017-03-26

Całkowicie drewniany szybowiec dwumiejscowy skonstruowany w 1939 roku na Węgrzech. Prototyp oblatano w 1940 roku pod nazwą R-11 Gólya (węg. Bocian). Po przeprowadzeniu wstępnych badań i analiz, wprowadzono zmiany w kolejnych egzemplarzach – R-11a, R-11b, R-11b1. Ostatecznie do produkcji wdrożono wersję R-11b pod nazwą Cimbora (węg. Kumpel). Szybowiec wykorzystywano do szkolenia pilotów aż do 1950 roku.

Szóstego czerwca 1942 roku Sándor Retkes i János Stolte ustanowili na szybowcu R-11 rekord długotrwałości lotu – 20 godzin i 44 minuty. Rekord ten został poprawiony przez Géza Vass i Endre Lacza w sierpniu 1948 roku na 25 godzin i 7 minut.


drukuj  więcej »
 
Stemme S-10| 2017-03-26

Stemme S-10 to niemiecki (produkcja: Stemme AG) dwumiejscowy motoszybowiec o innowacyjnej konstrukcji. Silnik znajduje się za kabiną pilota i poprzez wał biegnący pomiędzy siedzeniami pilotów napędza niewielkie śmigło umieszczone w dziobie. Ciekawostką jest również to, że śmigło może zostać schowane wewnątrz dziobu i wówczas Stemme jest zwykłym szybowcem. Warta zauważenia jest również doskonałość wynosząca 50:1.


drukuj  więcej »
 
Swift S-1| 2017-03-26
Jednomiejscowy akrobacyjny szybowiec wyczynowy zaprojektowany na podstawie szybowca SZD-21-2b Kobuz. Drugi, obok MDM-1 Fox, polski szybowiec akrobacyjny znany na całym świecie, wykorzystywany w mistrzostwach przez wielu zawodników. Szybowiec zbudowany jest w całości z materiałów kompozytowych i wyposażony we wciągane podwozie. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością (przeciążenia do +/-10G) i zwrotnością (obrót 360 st. – 4 sekundy). Pierwszy oblot miał miejsce 1991 roku. Dotychczas wyprodukowano ponad 30 egzemplarzy.

drukuj  więcej »
 
SZD-50 Puchacz| 2017-03-26

Dwumiejscowy szybowiec szkolno-treningowy, zaprojektowany przez Adama Meusa. Koncepcja tego szybowca miała zapewnić aeroklubom krajowym nowoczesny sprzęt do podstawowego szkolenia i treningu, prowadzonego metodą dwusterową. Był przewidziany do zastąpienia szybowców Czapla i Bocian. Wyszkolenie na tym szybowcu miało umożliwić bezpośrednie laszowanie się pilotów na nowoczesne szybowce treningowo-wyczynowe. W tym czasie w szybownictwie światowym odczuwano brak nowoczesnego laminatowego szybowca tego typu.


drukuj  więcej »
 
Partnerzy strategiczni


Remove Before FlightStowarzyszenie Promocji Lotnictwa Od Œmigła
KB Group

Partnerzy


Sky Watcher


Mazury Airshow


Festyn Lotniczy >>Lotnisko Bliżej Miasta<<


Portal Lotniczy


Portal Lotniczy

Pomóżmy pilotowi


Jacek Walczy

Facebook
Galeria
Więcej zdjęć w galerii
stat4u