Avia BH-1| 2017-03-26

Avia BH-1 to pierwszy samolot wybudowany w zakładach Avia w ówczesnej Czechosłowacji. Był rok 1920 i Czechosłowacja, niepodległa po rozpadzie Austro-Węgier, właśnie budowała swój przemysł, w tym lotniczy.

Samolot BH-1 był konstrukcją pionierską i raczej eksperymentalną. Oznaczenie wzięło się od inicjałów konstruktorów, Benesa i Hayna. Samolot rozbił się już w 1922 roku, ale dzięki doświadczeniom zdobytym przy jego budowie, wytwórnia mogła opracować bardziej zaawansowane konstrukcje.

Replika Avii BH-1 powstała osiemdziesiąt lat po pierwowzorze i stanowi ozdobę każdej imprezy lotniczej, na której się pojawi.

[JK], źródło: http://avia.vyrobce.cz

drukuj
 
Bleriot XI "La Manche"| 2017-03-26

Samolot skonstruowany przez Louisa Bleriota w 1909 roku. Na tym samolocie (nazwanym później La Manche) 25 sierpnia 1909 roku konstruktor dokonał przelotu nad kanałem La Manche.
W czasie I wojny światowej Bleriot XI, bo takie oznaczenie typu posiadały samoloty seryjne, stosowany był jako samolot rozpoznawczy.
Maszyna prezentowana na MPL Góraszka w 2003 roku przyjechała ze Szwecji i jest oryginalnym egzemplarzem seryjnym zbudowanym w 1911 roku. Jest to prawdopodobnie najstarszy wciąż latający samolot świata.


drukuj  więcej »
 
Boeing Stearman PT-17| 2017-03-26

Samolot znany pierwotnie pod nazwą Stearman Model 75 (później firma Boeing wykupiła Stearmana) to dwupłatowiec oblatany w 1936 roku. Początkowo przeznaczony był do szkolenia pilotów wojskowych USAAF oraz marynarki wojennej. W okresie II wojny światowej używany był również pod nazwą Kaydet przez kanadyjskie siły zbrojne.

Po wojnie większość maszyn tego typu trafiła na rynek cywilny, gdzie służyły jako popularne samoloty sportowe i rolnicze.


drukuj  więcej »
 
Bücker Bü-131 Jungmann| 2017-03-26
Ze względu na swoją zwinność i wytrzymałość maszyna została wybrana jako samolot do szkolenia podstawowego dla pilotów Luftwaffe przed II wojną światową.
Około 200 egzemplarzy tego zabytkowego samolotu lata do dzisiaj w wielu krajach; ze względu na świetne własności pilotażowe i atrakcyjną sylwetkę, samolot cieszy się wielką sympatią kolekcjonerów.

Egzemplarz prezentowany wielokrotnie na MPL w Góraszce to replika Jungmanna i pochodzi z polskiej firmy Serwis Samolotów Historycznych z Bielska-Białej, której założycielem i właścicielem był śp. Janusz Karasiewicz.

drukuj  więcej »
 
Consolidated PBY Catalina| 2017-03-26

PBY Catalina to amerykańska patrolowa łódź latająca, z możliwością lądowania na podłożu stałym, zbudowana w zakładzie Consolidated Aircraft Corporation w 1935 roku na zamówienie amerykańskiej marynarki wojennej. Samoloty te były używane w czasie II wojny światowej jako maszyny rozpoznawcze. Używano ich także do ratownictwa morskiego oraz do zwalczania okrętów. Catalina służyła nie tylko w marynarce wojennej USA, ale również w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii. W służbie Royal Air Force – 26 maja 1941 roku – to właśnie te samoloty wytropiły niemiecki pancernik „Bismarck”, a w USAAF – 3 czerwca 1942 roku – wykryły w rejonie Midway zbliżający się zespół inwazyjny floty japońskiej. Samoloty PBY Catalina były używane do lat 70. w amerykańskich jednostkach ratownictwa morskiego.


drukuj  więcej »
 
CSS-13| 2017-03-26

W latach 20. w biurze konstrukcyjnym Polikarpowa powstał dwupłatowy samolot szkolny, znany jako U-2, a jeszcze później jako Po-2. Bardzo prosta i niezawodna konstrukcja zapewniła kukuruźnikowi świetlaną karierę pomimo prymitywnych dla obsługi technicznej  warunków, jakie panowały na lotniskach ZSRR, gdzie częstokroć nie było nawet hangarów. Samolot doczekał się wielu wersji; poczynając od szkolnej, łącznikowej, przechodząc przez odmiany dyspozycyjne i sanitarne, na wersji bombowej (!) kończąc.

CSS-13 to polska wersja licencyjna samolotu Po-2. Produkcję rozpoczęto pod koniec lat 40. Powstały samoloty w wersji szkolnej, sanitarnej, rolniczej, a także pojedyncze samoloty dyspozycyjne. Kilka egzemplarzy, w tym jeden użytkowany przez Fundację "Polskie Orły", dotrwało do dnia dzisiejszego i reprezentuje stan lotny.


drukuj  więcej »
 
Curtiss JN-4 Jenny| 2017-03-26

Curtiss JN-4 to jeden z najsłynniejszych samolotów I wojny światowej.
Ten dwupłatowiec miał dwa siedzenia i zdublowane stery, był więc szeroko stosowany w siłach powietrznych Ameryki Północnej (USA, Kanada) jako samolot szkoleniowy.
Po I wojnie światowej większość maszyn sprzedano cywilom, jedna z nich trafiła w ręce Charlsa Lindbergha, który później wsławił się przelotem nad Antlantykiem na samolocie Ryan NYP.


drukuj  więcej »
 
De Havilland DH-82 Tiger Moth| 2017-03-26

Samolot szkoleniowy opracowany i produkowany od 1930 r. w brytyjskiej wytwórni lotniczej De Havilland. Szkolono na nim początkowo pilotów Royal Air Force, później również pilotów z innych krajów: Australii, Cejlonu, Danii, Egiptu, Francji, Grecji, Holandii, Indii, Kanady, Litwy, Mozambiku, Norwegii, Nowej Zelandii, Peru, Rodezji, Szwajcarii i Szwecji. W czerwcu 1934 roku jeden egzemplarz zakupiła również Polska.

drukuj  więcej »
 
De Havilland DH-89 Dragon Rapide| 2017-03-26


Jeden z najpopularniejszych samolotów pasażerskich małego zasięgu używanych w Wielkiej Brytanii w latach trzydziestych. Następca DH. 84 Dragon, mniejszy brat czterosilnikowego DH. 86 Express.

Samoloty DH. 89, oprócz służby na krótkodystansowych połączeniach pasażerskich, używane były również w Royal Air Force pod nazwą Dominie. Z tej grupy pochodzi samolot prezentowany na Pikniku w Góraszce.


drukuj  więcej »
 
Douglas DC-3 / C-47 Dakota| 2017-03-26


Legendarny samolot transportowy, stworzony w 1935 roku na zamówienie American Airlines jako następca DC-2.
DC-3 okazał się samolotem niezwykle udanym, długowiecznym i wdzięcznym w eksploatacji. Przez ponad 30 lat po II wojnie światowej podejmowano próby stworzenia samolotu, który byłby godnym następcą DC-3. Nie udało się jednak zbudować modelu, który osiągnąłby taką wszechstronność zastosowań, niezawodność i oszczędność w eksploatacji. Wśród pilotów oraz entuzjastów lotnictwa krąży powiedzenie, że "jedynym zamiennikiem dla DC-3 może być tylko inny DC-3". O walorach samolotu niech świadczy zdolność operowania z niewielkiego lądowiska trawiastego, jakim jest lądowisko w Góraszce.


Egzemplarz prezentowany w Góraszce po latach służby wojskowej został zakupiony przez... dawnego pilota Dakoty, który służył w Moście Berlińskim.


drukuj  więcej »
 
« 1 2 3 4 »
Partnerzy strategiczni


Remove Before FlightStowarzyszenie Promocji Lotnictwa Od Œmigła
KB Group

Partnerzy


Sky Watcher


Mazury Airshow


Festyn Lotniczy >>Lotnisko Bliżej Miasta<<


Portal Lotniczy


Portal Lotniczy

Pomóżmy pilotowi


Jacek Walczy

Facebook
Galeria
Więcej zdjęć w galerii
stat4u