Pokazy lotnicze od zaplecza
 
Marszałek| 2012-07-08

Zaiste człowiek to ważny… I nie chodzi tutaj bynajmniej o marszałka sejmu, który siedzi na miejscu i jego ruchliwość ogranicza się do stukania laską marszałkowską o podłogę. Marszałkiem na pokazach lotniczych nazywamy osobę funkcyjną, która zajmuje się kierowaniem i nadzorowaniem ruchu statków powietrznych – od momentu lądowania, aż do chwili ustawienia statku powietrznego na miejscu jego postoju. Marszałka łatwo jest odróżnić od pozostałych osób poruszających się na płycie lotniska. Marszałek zawsze ubrany jest w koszulkę lub kamizelkę odblaskową, najczęściej w kolorze ostropomarańczowym, z napisem na plecach MARSZAŁEK (lub odpowiednikiem tej nazwy w innym języku).


 więcej »
 
Wystawa statyczna| 2012-07-08
Na pokazach lotniczych możemy podziwiać nie tylko piękne i widowiskowe akrobacje w powietrzu, ale również maszyny, które je wykonują. Na wystawie statycznej znajdują się statki powietrzne, które stoją tam przed pokazem, po nim, albo – co również niestety się zdarza – zamiast niego. Statek powietrzny wykonujący pokaz porusza się najczęściej z dużą prędkością i w znacznej odległości od naszych oczu, więc taka wystawa jest doskonałą okazją, aby z bliska obejrzeć to, co widzimy w powietrzu. W tym celu organizatorzy pokazów ustawiają wszystkie maszyny w możliwie przejrzysty i dostępny sposób, który tylko pozornie przypomina grupę zaparkowanych mniej lub bardziej równo maszyn.

 więcej »
 
Wieża| 2012-07-08

Każdy, nawet najbardziej skomplikowany organizm ma mózg, który nim kieruje. Na lotnisku, a co za tym idzie również na pokazach lotniczych, takie centrum operacji stanowi wieża kontroli lotów. Wieża, jak sama nazwa wskazuje, jest budynkiem znacznej wysokości, górującym nad innymi obiektami na terenie lotniska. Zdarza się jednak, że umowną Wieżę stanowi wygrodzony teren nawet na poziomie gruntu.

Teren Wieży ze względów bezpieczeństwa nie jest ogólnie dostępny, a wstęp na niego posiada tylko wąska grupa uprawnionych osób, które muszą swoje obowiązki wykonywać właśnie tam. Do tych osób zaliczają się przede wszystkim kontrolerzy ruchu lotniczego, którzy za pomocą łączności radiowej z pilotami regulują ruch statków powietrznych (podprowadzają do lądowania, wydają zgody i przydzielają kolejność lądowań i startów), służą pilotom informacjami meteorologicznymi oraz innymi, które są niezbędne ze względów bezpieczeństwa ruchu. Podczas pokazów lotniczych na Wieży można również spotkać osoby zajmujące się kierowaniem imprezą, jak np. Kierownika Pokazów oraz jego Asystenta, Kierownika Technicznego, Kierownika Lotniska itp.

 
Partnerzy strategiczni


Remove Before FlightStowarzyszenie Promocji Lotnictwa Od Œmigła
KB Group

Partnerzy


Sky Watcher


Mazury Airshow


Festyn Lotniczy >>Lotnisko Bliżej Miasta<<


Portal Lotniczy


Portal Lotniczy

Pomóżmy pilotowi


Jacek Walczy

Facebook
Galeria
Więcej zdjęć w galerii
stat4u